0 553 801 48 22 bilgi@aerotech.com.tr
1. İnsansız hava aracı (İHA) eğitimleri kimler için zorunludur?
 

İnsansız hava araçları ile ticari faaliyette bulunacak kişilerin Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünün yayınladığı İnsansız Hava Aracı Sistemleri Talimatı (SHT-İHA) gereğince İHA eğitimleri almaları zorunludur.

 

 
2. İnsansız hava aracı eğitimleri kaç saattir?
 

İnsansız hava aracı eğitimleri İHA0 kategorisi için 12 saat İHA1 kategorisi için 36 saat sürmektedir.

 

 
3. İHA kategorileri nelerdir?
 

İnsansız hava araçları SHT-İHA talımatında ağırlıklarına göre kategorilendirilmişlerdir. Bu kategorilere göre;

Ağırlığı 500gr(dahil)-4kg arasında olan İHA'lar İHA0

Ağırlığı 4kg(dahil)-25kg arasında olan İHA'lar İHA1

Ağırlığı 25kg(dahil)-150kg arasında olan İHA'lar İHA2

Ağırlığı 150kg ve üzerinde olan İHA'lar İHA3 kategorisine girmektedir.

 

 
4. İHA0 kategorisi eğitimi daha sonra İHA1 kategorisine yükseltilebilirmi?
 

Sivil havacılık Genel Müdürlüğünce yetkili insansız hava aracı eğitim kuruluşlarından herhangi birinde İHA0 eğitimini alanlar istemeleri halinde İHA1 tamamlama eğitimlerine katılarak İHA1 kategorisine sahip olabilirler.

 

 
5. Kesin kayıt ve ön kayıt arasındaki fark nedir?
 

Ön kayıt 81 farklı ilden İHA eğitim talebinde bulunmak için oluşturulmuş bir kayıt türüdür. Ön kayıt ile İHA eğitim talepleri toplanmakta ve gerekli katılımın sağlanması durumunda İHA eğitimimiz kesin olarak açılmaktadır. Ön kayıt oluşturan kişilerin iletişim bilgileri alınmakta ve eğitim talebinde bulundukları ilde eğitim programının açılması halinde kendileri ile iletişime geçilmektedir.

Kesin kayıt ise yeterli talep neticesinde açılacak olan eğitimlerimiz için yapılan kayıt türüdür. Kesin kayıt esnasında fotoğraf, nufus cüzdanı fotokopisi, adli sicil kaydı, kamu personeli olanlar için personel belgesi ve 18 yaşından küçükler için kanunu temsilcileri (anne ve babası) tarafından doldurulan izin dilekçesinin sisteme yüklenmesi gerekmektedir. Kesin kayıt anında en az eğitim depozito ücretinin de yatırılması gerekmektedir.

 

 
6. Eğitim ücretleri ne kadardır?
 

İHA eğitim ücretleri İHA0 için 550 TL, İHA1 için 1000 TL İHA1 tamamlama* için ise 450 TL dir. Fiyatlarda KDV dahildir. Öğrencilere özel olarak İHA0 250 TL İHA1 ise 550 TL dir. Öğrenci kaydı için lise yada üniversitede örgün veya açıköğretim programlarına devam ediyor olma şartı aranmaktadır.

*İHA1 tamamlama eğitimlerine Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünce yetkilendirilen İnsansız Hava Aracı Eğitimi kuruluşlarından herhangi birinde İHA0 eğitimini başarıyla tamamlamış olanlar başvurabilir.

 

 
7. Eğitim ücreti ve eğitim depozito ücreti nedir?
 

Eğitim ücreti ilgili eğitimin KDV dahil toplam ücretidir. Eğitim depozito ücreti ise toplam ücretin sadece 50TL lik kısmıdır. Kesin kayıt anında dileyenler eğitim ücretinin tamamını dileyenlerde sadece depozito tutarını yatırabilirler. Eğitim ücretinin tamamını yatıranlar EFT yada kredi kartı 6 taksite kadar ödeme yapabilirler. Depozito tutarını yatıranlar eğitime geldiklerinde kalan tutarı nakit ya da kredi kartı ile 6 taksite kadar ödeyebilirler.

 

 
8. Neden depozito ücreti alınmaktadır?
 

Eğitimlerimiz katılımcı sayısına göre planlanmaktadır ve katılımcılara ona göre yer ayrılmaktadır. Eğitime katılacakolanların mümkün olduğunca kesin belirlenebilmesi adına depozito ücreti alınmaktadır.

 

 
9. Eğitim ödemesi nasıl gerçekleştirilecektir?
 

İnsansız hava aracı ticari pilot eğitimi için gerekli ödeme kredi kartı ile online ya da banka havalesi ile gerçekleştirilebilir. Kredi kartı ile ödemelerde kart türünüze göre 6 taksite kadar taksitlendirme yapabilirsiniz. Kredi kartınızın sağlamış olduğu taksit seçenekleri kart bilgilerinizi girdikten sonra belli olacaktır. EFT ile ödeme gerçekleştirecek kişiler gerekli ödeme tutarını aşağıda yer alan banka hesabına yapabilirler.

Hesap Sahibi: Aerotech Savunma ve Havacılık

Banka: Ziraat Bankası

IBAN: TR 8100 0100 2122 7241 2013 5003